Projektové dny v Praze-hlavním městě ČR

Poznávací výlet – Praha 2021

Ve dnech 21. – 23. září navštívili žáci páté až deváté třídy hlavní město České republiky, Prahu. Třídenní cyklus výjezdů jsme absolvovali pod vedením zkušeného odborníka na české i evropské dějiny, pana Rudolfa Kadlece, který našim žákům poutavě přiblížil všechny pamětihodnosti, jež byly cílem naší poznávací cesty. Na každý ze tří dnů byl připraven náročný, ale velmi poutavý program. Naše putování začalo již v 6:15, kdy byl přistaven autokar a skupina se tak mohla po nezbytných organizačních procedurách a pokynech nalodit. Cesta po dálnici D1 utíkala poměrně rychle. Žáci dospávali spánkový deficit a pan Kadlec upozorňoval na některé důležité orientační body podél dálnice, abychom kolem osmé hodiny mohli čelit každodenní pražské dopravní špičce na magistrále, důležité dopravní tepně v nitru Prahy. Během průjezdu Prahou pan Kadlec děti seznamoval s okolními pamětihodnostmi a přiblížil jim důležité památky s ohledem na budoucí pěší prohlídku. Autokar zastavil v těsné blízkosti petřínské lanovky a děti se tak již za pár chvil mohly těšit z výhledu během cesty na Petřín a Petřínskou rozhlednu. Zrcadlové bludiště a krátký rozchod kolem Petřínské rozhledny spolu s posilněním předcházely delšímu přesunu kolem budovy ministerstva zahraničních věcí směrem k Hradčanskému náměstí a prvnímu nádvoří Pražského hradu. Žáci cestou zhlédli Hrzánský a Martinický palác a mohli se těšit na dvanáctou hodinu, kdy probíhá každodenní ceremoniál střídání hradní stráže za doprovodu hudby. Další kroky výpravy vedly přes bezpečnostní prohlídku do areálu Pražského hradu, ke Katedrále sv. Víta, přes zahradu Na Valech a dále po zámeckých schodech k budovám britského ministerstva zahraničních věcí s bystou Winstona Churchilla. Po krátkém zastavení u sídel poslanecké sněmovny a senátu se děti prošly po Karlově mostě. Zde se již původně klidné ulice Prahy proměnily v nepřehledný mumraj pracujících, turistů a turistických skupin a cesta na Staroměstské náměstí se tak nesla ve znamení hlídání si ostatních členů skupiny. Na Staroměstském náměstí následoval bezmála hodinu dlouhý rozchod, během kterého bylo možné zachytit v činnosti zrekonstruovaný Pražský orloj a zakoupit tolik potřebné potraviny a nápoje. Dobře naladění a posilnění žáci se poté již těšili na vrchol zájezdu, a to byl pro mnohé pobyt na Václavském náměstí, k němuž jsme se dostali okolo budovy Stavovského divadla a sídla Karlovy univerzity. Závěrečný rozchod na Václavském náměstí Na Můstku tak završil poslední samostatné putování dětí po Praze a společně s panem průvodcem jsme se přemístili k soše svatého Václava a následně přes budovu hlavního nádraží k nástupnímu místu.
Děkujeme všem zúčastněným za jejich příkladné chování, díky čemuž nedošlo k žádné újmě, vyučujícím za jejich organizaci a panu Kadlecovi za jeho cenný výklad, trpělivost a laskavost.

Mgr. Petr Janoušek